Skip to content

62 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2020

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block585
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,742
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
18%
Improvement Value:$118,500
82%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,347+2.8%
2024$16,873+3.3%
2023$16,334+0.2%
2022$16,310+1023.2%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 19038, Page 793

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,742DeedBook 17997, Page 214NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

DeedBook 17510, Page 1NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded5/30/2019