Skip to content

17 Gulf RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block587
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
32%
Improvement Value:$59,100
68%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+2.8%
2024$10,089+3.3%
2023$9,767+0.2%
2022$9,752+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 3716, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1956