Skip to content

26 Jean RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block593
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,813
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
31%
Improvement Value:$71,700
69%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+2.8%
2024$12,051+3.3%
2023$11,666+0.2%
2022$11,648+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,813DeedBook 5494, Page 10Recorded5/18/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,729DeedBook 4339, Page 756Recorded7/18/1996

Property Sale

Sale
$89,500

Property Built

Built

Year Built: 1964