Skip to content

34 Tompkins RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block598
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,875
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
34%
Improvement Value:$61,700
66%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+2.8%
2024$10,871-16.2%
2023$12,977+0.2%
2022$12,957+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,875DeedBook 17752, Page 1376Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$186,700

From:

To:

Sq Ft2,875DeedBook 4511, Page 771Recorded7/1/1998

Property Built

Built

Year Built: 1962