Skip to content

59 Wellington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block596
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,208
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$74,000
71%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,485+2.8%
2024$12,144+3.3%
2023$11,756+0.2%
2022$11,738+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$665,000

To:

DeedBook 19202, Page 625

Property Sale

Sale
$203,000

To:

DeedBook 4639, Page 854

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3747, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1962