Skip to content

77 Wellington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block596
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,208
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$80,200
73%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+2.8%
2024$12,868+11.7%
2023$11,519+0.2%
2022$11,501+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 18754, Page 791Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 18346, Page 1161Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 18292, Page 464Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 29740, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1962