Skip to content

29 Tompkins RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block597
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,208
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
29%
Improvement Value:$77,600
71%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,133+2.8%
2024$12,775+3.3%
2023$12,367+0.2%
2022$12,348+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 5030, Page 210Recorded3/28/2002

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

DeedBook 3830, Page 543Recorded1/10/1990

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3649, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1962