Skip to content

5 Tompkins RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block597
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,184
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
33%
Improvement Value:$73,900
67%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,314+2.8%
2024$12,950+3.3%
2023$12,536+0.2%
2022$12,517+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962