Skip to content

18 Vauxhall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block600
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,606
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
23%
Improvement Value:$107,200
77%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,807+2.8%
2024$16,348+3.3%
2023$15,826+0.2%
2022$15,802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 18639, Page 1922Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 6442, Page 422Recorded4/4/2013

Property Sale

Sale
$168,000

To:

DeedBook 3816, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1962