Skip to content

13 Marlow RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block602
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
30%
Improvement Value:$72,200
70%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,341+2.8%
2024$12,004+3.3%
2023$11,621+0.2%
2022$11,603+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 5274, Page 164Recorded2/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963