Skip to content

35 Norton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block602
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
33%
Improvement Value:$71,000
67%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,713+2.8%
2024$12,366+3.3%
2023$11,971+0.2%
2022$11,953+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 17595, Page 713Recorded8/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963