Skip to content

25 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block604
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,044
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
31%
Improvement Value:$69,200
69%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,041+2.8%
2024$11,712+3.3%
2023$11,338+0.2%
2022$11,321+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19813, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1963