Skip to content

13 Perry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block592
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,082
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
18%
Improvement Value:$123,000
82%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,008+2.8%
2024$17,516+3.3%
2023$16,956+58.5%
2022$10,700+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 18090, Page 1678Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 17469, Page 699NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956