Skip to content

34 Sixth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,320
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
41%
Improvement Value:$47,100
59%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,664+2.8%
2024$9,400+3.3%
2023$9,100+0.2%
2022$9,086+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4338, Page 46Recorded7/16/1996

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 4078, Page 849Recorded8/9/1993

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 28710, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1969