Skip to content

42 Icker AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
29%
Improvement Value:$44,600
71%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+2.8%
2024$7,368+3.3%
2023$7,133-15.7%
2022$8,465+38.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 17351, Page 441Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6162, Page 1Recorded6/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1955