Skip to content

18 Harwin DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block620
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage924
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
27%
Improvement Value:$53,000
73%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+4.7%
2024$8,326+3.3%
2023$8,060+0.2%
2022$8,048+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft924DeedBook 19471, Page 1406

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 17345, Page 1011Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 6154, Page 700Recorded5/7/2010

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 4661, Page 479Recorded7/26/1999

Property Built

Built

Year Built: 1950