Skip to content

13 S Nelson CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block623
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,190
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
25%
Improvement Value:$55,800
75%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+2.8%
2024$8,688+3.3%
2023$8,410+0.2%
2022$8,398+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5872, Page 411Recorded9/21/2007

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5018, Page 368Recorded2/20/2002

Property Sale

Sale
$130,500

From:

To:

DeedBook 4972, Page 845Recorded10/30/2001

Property Built

Built

Year Built: 1950