Skip to content

14 E Zoller RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block630
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,190
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
26%
Improvement Value:$52,900
74%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+2.8%
2024$8,349+3.3%
2023$8,082+0.2%
2022$8,070+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6175, Page 737Recorded7/13/2010

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5608, Page 614Recorded1/9/2006

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Recorded6/29/1990

Property Sale

Sale
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1954