Skip to content

11 Bell CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$434,700
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block626
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,260
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
33%
Improvement Value:$45,300
67%
Total Assessment$67,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,091+2.8%
2024$7,870+3.3%
2023$7,619+0.2%
2022$7,607+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$434,700

To:

DeedBook 19095, Page 1836

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

DeedBook 6206, Page 84Recorded11/4/2010

Property Sale

Sale
$74,500

Property Built

Built

Year Built: 1957