Skip to content

53 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block631
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
36%
Improvement Value:$38,600
64%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989-0.7%
2024$7,041+3.3%
2023$6,816+0.2%
2022$6,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 18657, Page 1956Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6188, Page 519NU CodeTitle correction (4)Recorded8/26/2010

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4686, Page 661Recorded9/22/1999

Property Built

Built

Year Built: 1953