Skip to content

3 Princeton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block628
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage792
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
41%
Improvement Value:$42,500
59%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,632+2.8%
2024$8,396+3.3%
2023$8,128+0.2%
2022$8,115+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft792DeedBook 3894, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1950