Skip to content

26 Icker AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block62
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,180
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
26%
Improvement Value:$41,100
74%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,675+2.8%
2024$6,492+12.4%
2023$5,776+9.7%
2022$5,268+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 18012, Page 991Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$155,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 17839, Page 1146NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1949