Skip to content

212 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block633
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,057
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
46%
Improvement Value:$42,400
54%
Total Assessment$78,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+2.8%
2024$9,166+3.3%
2023$8,874+0.2%
2022$8,860+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,313DeedBook 4627, Page 86Recorded4/16/1999

Property Sale

Sale
$63,000

Property Built

Built

Year Built: 1949