Skip to content

199 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block725
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,064
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
36%
Improvement Value:$46,400
64%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+2.8%
2024$8,489+3.3%
2023$8,218+0.2%
2022$8,206+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 4570, Page 109Recorded11/12/1998

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

DeedBook 4040, Page 364Recorded2/10/1993

Property Sale

Sale
$82,000

Property Built

Built

Year Built: 1950