Skip to content

6 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1942

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block637
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,623
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
29%
Improvement Value:$64,200
71%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+2.8%
2024$10,568+3.3%
2023$10,230+0.2%
2022$10,215+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,623DeedBook 18527, Page 1204Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,623DeedBook 6227, Page 80NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/27/2011

Property Sale

Sale
$179,000

To:

DeedBook 4537, Page 534

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

DeedBook 4052, Page 240Recorded4/7/1993

Property Built

Built

Year Built: 1942