Skip to content

27 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block639
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,764
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
14%
Improvement Value:$162,800
86%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,822+2.8%
2024$22,198+3.3%
2023$21,489+116.1%
2022$9,944+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 18324, Page 741Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17442, Page 241NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1950