Skip to content

65 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block639
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,276
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
31%
Improvement Value:$60,400
69%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,444+2.8%
2024$10,159+3.3%
2023$9,834+0.2%
2022$9,820+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 5975, Page 287Recorded8/15/2008

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 5701, Page 633Recorded8/1/2006

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 5243, Page 224Recorded11/13/2003

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 4544, Page 207Recorded9/24/1998

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook 4023, Page 779Recorded12/1/1992

Property Sale

Sale
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1948