Skip to content

44 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block641
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,580
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
30%
Improvement Value:$60,600
70%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,432+2.8%
2024$10,147+3.3%
2023$9,823+0.2%
2022$9,808+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 4656, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1951