Skip to content

18 Mihalichko AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block675
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,732
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
31%
Improvement Value:$61,400
69%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+2.8%
2024$10,404+3.3%
2023$10,072+0.2%
2022$10,057+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 6405, Page 86Recorded11/30/2012

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 5867, Page 410Recorded9/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 1968