Skip to content

130 Joseph StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Apr 13, 1999

Property Information

Block676
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,828
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
27%
Improvement Value:$72,200
73%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873+2.8%
2024$11,549+3.3%
2023$11,180+0.2%
2022$11,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 4628, Page 411Recorded4/22/1999

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 32740, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1967