Skip to content

123 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block677
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,421
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
40%
Improvement Value:$38,600
60%
Total Assessment$64,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+2.8%
2024$7,555+3.3%
2023$7,314+0.2%
2022$7,303+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 4625, Page 288Recorded4/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1968