Skip to content

9 Tanglewood LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block699
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,552
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
30%
Improvement Value:$82,800
70%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,262+2.8%
2024$13,872+3.3%
2023$13,429+0.2%
2022$13,409+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 5932, Page 428Recorded4/2/2008

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 5526, Page 16Recorded7/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1956