Skip to content

12 Farms RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block699
Lot51
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,298
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
33%
Improvement Value:$59,100
67%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,588+2.8%
2024$10,299+4.5%
2023$9,857+0.2%
2022$9,842+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,500

To:

DeedBook 19730, Page 1012

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 5631, Page 863Recorded2/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955