Skip to content

25 Tanglewood LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 23, 2010

Property Information

Block699
Lot69
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,204
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
32%
Improvement Value:$78,500
68%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+2.8%
2024$13,510+3.3%
2023$13,079+0.2%
2022$13,059+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 6192, Page 46Recorded9/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1965