Skip to content

22 Sherwood AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block700
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,388
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
32%
Improvement Value:$55,100
68%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+2.8%
2024$9,505+3.3%
2023$9,201+0.2%
2022$9,188+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 6902, Page 682Recorded12/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961