Skip to content

33 Northfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block704
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,397
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
41%
Improvement Value:$40,900
59%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,319+2.8%
2024$8,092+3.3%
2023$7,834+0.2%
2022$7,822+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 5844, Page 111Recorded7/17/2007

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4508, Page 229Recorded6/18/1998

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 3809, Page 924Recorded9/29/1989

Property Built

Built

Year Built: 1951