Skip to content

111 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block703
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,364
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
32%
Improvement Value:$40,600
68%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+2.8%
2024$6,948+3.3%
2023$6,726+0.2%
2022$6,716+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 19644, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1951