Skip to content

16 Northfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$337,900
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block703
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,409
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
26%
Improvement Value:$56,300
74%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,160+2.8%
2024$8,910+3.3%
2023$8,625+0.2%
2022$8,612+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$337,900

From:

To:

Sq Ft1,409DeedBook 17593, Page 1294Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 28670, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1953