Skip to content

32 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block714
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
24%
Improvement Value:$58,900
76%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,340+2.8%
2024$9,085+6.3%
2023$8,545+0.2%
2022$8,531+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 18946, Page 198Recorded6/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954