Skip to content

26 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block714
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
27%
Improvement Value:$50,700
73%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,319+2.8%
2024$8,092+3.3%
2023$7,834+0.2%
2022$7,822+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6261, Page 725Recorded6/10/2011

Property Built

Built

Year Built: 1954