Skip to content

9 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$651,500
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block715
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
29%
Improvement Value:$64,400
71%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+12.5%
2024$9,680+3.3%
2023$9,371+0.2%
2022$9,357+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$651,500

To:

DeedBook 19772, Page 419

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 17110, Page 1401Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

DeedBook 4379, Page 667Recorded12/31/1996

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 3747, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1954