Skip to content

1 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block715
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,933
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
34%
Improvement Value:$53,000
66%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.8%
2024$9,377+3.3%
2023$9,077+0.2%
2022$9,063+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,933DeedBook 5872, Page 250Recorded9/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 1954