Skip to content

34 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block717
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,096
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
25%
Improvement Value:$61,400
75%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+2.8%
2024$9,622+6.1%
2023$9,065+0.2%
2022$9,050+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19335, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1954