Skip to content

38 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block717
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,679
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
22%
Improvement Value:$66,200
78%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+2.9%
2024$9,687+3.4%
2023$9,370+0.2%
2022$9,355+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 19569, Page 355

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

DeedBook 4091, Page 294Recorded9/17/1993

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

DeedBook 3983, Page 380Recorded6/8/1992

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 28730, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1954