Skip to content

4 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block719
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
32%
Improvement Value:$49,100
68%
Total Assessment$72,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+2.8%
2024$8,431+4.8%
2023$8,048+0.2%
2022$8,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6117, Page 200Recorded12/11/2009

Property Built

Built

Year Built: 1954