Skip to content

10 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 6, 1987

Property Information

Block719
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,549
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
23%
Improvement Value:$70,600
77%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,711+2.9%
2024$10,411+3.4%
2023$10,071+0.2%
2022$10,055+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,549DeedBook 3588, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1954