Skip to content

70 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Aug 21, 1992

Property Information

Block721
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,374
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
32%
Improvement Value:$75,800
68%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,386+2.8%
2024$13,020+3.3%
2023$12,604+0.2%
2022$12,585+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft2,374DeedBook 4004, Page 827Recorded8/28/1992

Property Built

Built

Year Built: 1967