Skip to content

84 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block721
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,820
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
36%
Improvement Value:$65,100
64%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,209+2.8%
2024$11,876+3.3%
2023$11,496+0.2%
2022$11,479+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4335, Page 290Recorded7/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1968