Skip to content

31 Sunset BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block724
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,311
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
45%
Improvement Value:$43,500
55%
Total Assessment$78,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+2.8%
2024$9,166+3.3%
2023$8,874+0.2%
2022$8,860+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 6894, Page 243Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$301,500

From:

To:

DeedBook 6190, Page 353Recorded9/1/2010

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 5741, Page 340Recorded11/1/2006

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 4869, Page 20Recorded1/18/2001

Property Built

Built

Year Built: 1950