Skip to content

4 S Nelson CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block622
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,322
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
22%
Improvement Value:$65,700
78%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+2.8%
2024$9,879+3.3%
2023$9,563+0.2%
2022$9,549+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,322DeedBook 5249, Page 495Recorded12/3/2003

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,322DeedBook 4302, Page 244Recorded2/7/1996

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 4105, Page 437Recorded11/17/1993

Property Built

Built

Year Built: 1950